Ç ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ç" olan, 3 harfli toplam 81 adet kelime bulunmaktadır. ç harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ç harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇEZ

Çabuk.

ÇÖZ

Bumbar, bağırsak. Bumbarın yağı.

ÇAR

Rus imparatorlarına ve Bulgar krallarına verilen unvan. Çarşaf, siyah üstlük. Bel bağı. Süt süzmeye yarayan aygıt. Tartı. Saman sepeti. Bozuk para. Memeli hayvanların kızgınlık zamanlarında ve doğumları yaklaşınca dişilik organlarından akan sıvı. Dört. Baş örtüsü. Yazma, tülbent gibi baş örtülerinin genel adı. Rus imparatorlarına verilen san. Oğlan evine giden gelinin, vücuduna sarılan örtü. (Çukurören Güdül Ankara). Başörtüsü. (Hüyüklü, Yağcılar Yalvaç Isparta) (car) : (Yeşilköy Gelendost Isparta) (çargat) : (Küllük Iğdır Kars) (çarpı) : (Köke Gelendost Isparta) (çarpu) : (Gücüllü Yalvaç Isparta). Baş örtüsü, çarşaf.

ÇÜF

Çift.

ÇİP

Yonga. Göbek.

ÇAT

Sert bir şeyin kırılırken çıkardığı ses. İki yolun veya iki derenin birleştiği yer, kavşak. Erzurum iline bağlı ilçelerden biri.

ÇOP

Cirit değneği. Ucu topuzlu değnek. Çöp. Kalın sopa.

ÇEN

Sis, duman: Bugün çok çen var. Bir şeyin yarı parçası. Omuz arası. Ceviz içi.

ÇİZ

Çeyiz.

ÇAC

Sermek yaymak; ekin yığınını harmana sermek.

ÇSÖ

Sertleştirme öncesi çapının simgesi.

ÇOH

Çok, fazla. Deveyi yerden kaldırma ünlemi. Çok. Çok, bk. çog. İnce kalas. Aşın, fazla. Gayet, son derece.

ÇEJ

Saplı buğday yığını.

ÇUŞ

Merkebi durdurmak için kullanılır.

ÇÖN

Kalça, but.

ÇOR

Hastalık. Sığır vebası.

ÇET

İyice dövülmemiş buğdayın kalburda toplanan kısmı. Ormanlarda büyük ağaçlar arasında yetişen gövdesi ve dalları elastiki bir cins küçük ağaç.

ÇAL

Taşlık yer, çıplak tepe. Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

ÇÜY

Çivi.

ÇİF

Çift. Çift, çiftçilik. Çift, ikiz, karşılığı çit. Çift, iki.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük