ÇIBI ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "çıbı" olan, toplam 13 adet kelime bulunmaktadır. çıbı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu çıbı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde çıbı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

ÇIBIKLATMA

9 harfli kelimeler

ÇIBIĞALTI, ÇIBILECİK

8 harfli kelimeler

ÇIBILLIK

7 harfli kelimeler

ÇIBIKÇI, ÇIBIKLI, ÇIBIŞGA

5 harfli kelimeler

ÇIBIH, ÇIBIK, ÇIBIL, ÇIBIN, ÇIBIR

4 harfli kelimeler

ÇIBI

Bazı kelimelerin anlamları

ÇIBI

Köpekleri kovalama ünlemi.

ÇIBIL

Yayık. Tembellik nedeniyle yoksul kalan.

ÇIBIK

Çubuk. Killi toprak. Kumlu toprak. Ufak taşlı toprak. 50 cm. boyunda sigara içilen takım. İnce ip: Öğretmenim çıbığımı vermiyor. Pulluğun ortasındaki uzun demir. Çocukların topuğunun arkasında çıkan yara. Göz hastalığı. Bir yün ve çul motifi. inee, uzun kurşun parçaları. (Aksaray Niğde). Palaz ve çuvallar üzerindeki çubuğu andıran motif. (Yenikent Aksaray Niğde). Dolma av tüfeklerinde namluya konan barut ile saçmayı sıkıştırmağa yarayan deynek. (Akbaş Güdül Ankara). Dokuma tezgahında erişin arasındaki uzun çıta. (Kızılca Bor Niğde).

ÇIBILECİK

Çıplak, çıplak olarak.

ÇIBIH

Çubuk.

ÇIBILLIK

Pislik.

ÇIBIĞALTI

Kahvaltı.

ÇIBIKLATMA

Çubuk adı verilen hastalıktan yürüyemeyen çocukların tabanına çubukla yavaş yavaş vurdurmak.

ÇIBIŞGA

İnce, uzun, yaş değnek: Çıbışga kesme.

ÇIBIN

Sinek.

ÇIBIR

Tembel. Küçük tahta fıçı. Şubat ayı.

ÇIBIKLI

Yol yol dokunmuş kumaş.

ÇIBIKÇI

Bağ kütüklerinin dibi kazılırken budamaları tutup, kırılmaktan koruyan işçi: Çıbıkçı, gazıcılardan daha usta olmalı. Çubuk hastalığına yakalanmış çocukların ayağına çubuk vurarak iyileştirdiği sanılan kimse: Bu çocuk çıbık olmuş bir çıbıkçıya çıbıklattırıverin.