ÇI ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "çı" olan, 8 harfli toplam 184 adet kelime bulunmaktadır. çı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu çı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde çı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇIĞIRGAN

Ağustos böceği. Pamuğu çekirdeğinden ayıran el çıkrığı. Çok bağıran (kimse, çocuk). Yabani menekşe. Kars şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇIKRALIK

Çıkra ile örtülü yer.

ÇIMRAMAG

Kollan, paçaları sıvamak.

ÇILDIRIK

Serçe. Çabuk yanabilecek ince odun parçaları. Pamuk atmakta kullanılan yay ve kirişin arasına geçirilen ince bir çubuk. Gözbebeği.

ÇILLAĞAÇ

Ağustos böceği.

ÇINDIKEL

Eskimiş çorap parçaları.

ÇILLAĞAŞ

Ağustos böceği.

ÇINSABAH

Sabahleyin, çok erken.

ÇIRLAĞAÇ

Ağustos böceği.

ÇIKARMAK

Birinin veya bir şeyin çıkmasını sağlamak, çıkmasına sebep olmak. Sonunu getirmek. Hatırlamak. Bulmak, ortaya koymak. Yapmak, üretmek. Giysi, ayakkabı vb.ni vücuttan ayırmak, soymak. Bir müzik parçasını notalarıyla çalmak. Boşaltmak. Sunmak. Göstermek. Üçüncü bir sayı elde etmek üzere belli bir sayıdan, daha az değerli başka bir sayı kadar birim eksiltmek, tarh etmek. Gidermek. Fotoğraf çektirmek. Resim yapmak. Söylemek. Öfke, hırs, acı vb.nin zararını çektirmek. İlgisini keserek uzaklaştırmak. Sağlamak, elde etmek. Anlamak, ne olduğunu bilmek, sezmek. Sindirim yolundan dışarı atmak, kusmak. Gibi göstermek, bir davranış yüklemek. Yayımlamak. Yollamak, göndermek.

ÇIĞNAMAK

Çiğnemek. (Ayak veya bir vasıta altına alarak) çiğnemek.

ÇIĞIŞTAK

Hayvan sürmek için kullanılan 25-35 cm. boyunda, ucunda sivri bir cisim bulunan zincirli bizlengiç.

ÇIKSAMAK

Cıvataları, perçinleri gevşemek (aracın ya da aygıtın).

ÇINGAYLI

Çaylak.

ÇITLAMIK

Alıca benzeyen bir yemiş. Bir çeşit mürver ağacı.

ÇIVLAMAK

Kavlamak, tüyünü dökmek, çıplak kalmak. Fışkırarak akmak.

ÇIHADMAK

Çıkarmak, bk. çıhartmak.

ÇIMBIŞMA

Su kaynamaya başlama.

ÇIĞSIMAK

Nemlenmek, terlemek.

ÇILBIRCI

Balıkesir ilinde, Düvertepe nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.