ÇI ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "çı" olan, 6 harfli toplam 157 adet kelime bulunmaktadır. çı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu çı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde çı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇILPUK

Yaramaz (çocuk).

ÇILTİH

Sürtük, orospu.

ÇIĞSAK

Nemli.

ÇITÇIT

Üzerinde dikili bulundukları şeyin iki kenarını üst üste getirerek birleştirmeye ve tutturmaya yarayan, iki parçadan yapılmış metal nesne, fermejüp, kopça. Mobilya kapaklarını, kapıları kilitleme ve sürgülemenin dışında kapalı tutmaya yarayan ve az bir kuvvetle açılıp kapanmasını sağlayan iki parçalı metal veya plastik araç. Kadınların saçlarını daha uzun göstermek için taktıkları ek şaç.

ÇITLAH

Kıvılcım.

ÇINGAL

(Doğaçlama): Doğaçlamaya dayanan tiyatroda arabulucu rolü. Tuluat tiyatrosunda pezevenk rolü.

ÇIRÇEL

Çift sürülen saban.

ÇIĞMIŞ

Balıkesir ili, Sarıköy nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇIRMIT

Su yolunun bahçe duvarından geçmesi için açılan delik. Değirmen arklarında suyun önüne tutulan tahtadan set, savacak denilen aygıt. Parçacık. Duvar veya yol altındaki su geçidi.

ÇIPLAK

Üstünde bulunması gereken giysi, örtü vb. bulunmayan, üryan, nü, cıbıl, cıbıldak. İçinde gerekli eşya bulunmayan. Saçsız (baş). Yoksul (kimse). Yalın, süssüz. Üzerinde yaprak olmayan. Soyunmuş durumda olan vücudun resmi, nü.

ÇIMACI

Vapur iskelelerinde çıma uzatan veya tutan işçi.

ÇIRALI

Çırası olan.

ÇILTIM

Vücut güzelliği: Şu kızın çıltımı beni yakıyor.

ÇIRKIT

Ağustos böceği. Bozuk, kırık. Çil keklik.

ÇIĞLIK

Acı, ince ve keskin ses, feryat, figan.

ÇIRTMA

Ufak parçalara doğranmış kabak veya patlıcandan yapılmış yemek. İnce doğranmış taze fasulye yemeği. İnce doğranmış salatalık üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yapılan salata, cacık. Isırgan otundan yapılmış börek. Tekme, çelme. Fiske. Çelme, doğrama; çırtma tahmak, şalgam çırtmasi.

ÇILBAK

Çıplak.

ÇIVGAN

Boynuzları geriye bükülmüş sığır. İnce, cılız, zayıf (hayvan hakkında).

ÇIRGIT

Cırcır böceği.

ÇIRNAZ

Cılız.