Sonu ÇARŞI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "çarşı" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu çarşı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında çarşı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde çarşı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇARŞI

Dükkânların bulunduğu alışveriş yeri.

  -   -   -  

Anlamında ÇARŞI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÇARŞI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇARŞILI

Çarşı esnafı. Çarşısı olan.

ÇARŞIRLIK

Çarşır otunun bol olduğu yer.

ÇARŞU

Yeşilken acı, sararınca tatlılaşan, hayvanlara yedirilen bir çeşit ot. Çarşı.

ANDAK

Ayağa batan diken, kıymık. Sel yarıntısı, kesintisi. Ondan sonra: Eve gideceğim, andak çarşıya. Hemen, o anda, derhal. O kadar. Derhâl, hemen.

GARE

Yeter. Zaman, vakit: Orhan çarşıya ne gare gitti.

BEDESTEN

Kumaş, mücevher vb. değerli eşyaların alınıp satıldığı kapalı çarşı.

ARASTA

Çarşılarda veya alışveriş bölgelerinde aynı işi yapan esnafın bir arada bulunduğu bölüm.

ÇEKÇEKİ

Çekirge. Hamur halindeki ekmeğin üzerine iki elin sekiz parmağıyla tarayarak bırakılan iz: Çarşı ekmeği çekçekili olur. Kalın kiriş ucu ile direk arasına konulan süslenmiş kama.

EKSİLTİM

Anlatımda kolaylık sağlamak üzere bir kelimenin, bir kelime grubunun veya bir cümlenin bazı ögelerinin atılıp eksiltilerek kullanılması olayı. Bu olayda, bazı ses veya kelimeler atılmış olduğu hâlde, anlamı aksatmayan kendine özgü bir dil biçimlenmesi, bir biçim bütünlüğü vardır: foto fotoğraf, fotoğrafçı; oto otomobil; daktilo daktilo makinesi, daktilograf; kolonya kolonya suyu; ayşekadın ayşekadın fasulyesi; kızartma biber, patlıcan ve benzerleri kızartması; günaydın size aydınlık bir gün dilerim; giriş giriş kapısı; çıkış çıkış kapısı gibi. Bazı konuşma parçaları ile sorulan sorulara verilen cevaplarda da eksiltim olayı vardır: nereden geliyorsun? çarşıdan (çarşıdan geliyorum); hangi akla hizmet ediyorsun? Hiç. (Hiçbir akla hizmet etmiyorum) gibi. || devlet kuşu, denizde damla, devede kulak, neyin nesi kimin fesi, bata çıka, solda sıfır gibi deyimlerimiz de anlatım kısalığı içinde biçim bütünlüğü gösteren eksiltim olayının güzel örneklerini vermektedir.

YATAKÇI

Sancak beyleri ve beylerbeyi tarafından geceleyin çarşıları beklemekle görevlendirilen halktan kimse.

KANTARCI

Kantar yapıp satan kimse. Kantarda tartan kimse. Çarşıya, pazara getirilen şeyleri tartıp vergisini toplayan görevli.

CILIS

Arık, cılız. Acele: Çarşıya cılıs gittim. Bütün, hep.

ÇARŞISIZ

Çarşısı olmayan.

KANTARİYE

Çarşıya, pazara getirilen şeylerden alınan tartı vergisi.

FENERKÖY

İstanbul ili, Silivri ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ilinde, Çarşıbaşı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

PASAJ

İçinde dükkânlar bulunan, üzeri kapalı veya açık çarşı. Yazının veya eserin bir bölümü, parça.

MUHTESİP

İslam şehirlerinde çarşı ve pazar esnafını din kurallarına göre denetleyen görevli, belediye memuru.

ÇARŞİ

Çarşı.

ÇALLI

Aydın şehrinde, Koçarlı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Balıkesir kenti, Burhaniye ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bitlis ili, Güroymak ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kars şehri, Kağızman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Trabzon şehri, Çarşıbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ERENKÖY

Artvin şehri, Demirkent bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Artvin şehrinde, Murgul belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bilecik şehrinde, Söğüt belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Eskişehir ili, İnönü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep kenti, Nizip belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Giresun şehrinde, Çanakçı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kütahya ili, Altıntaş belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Manisa ili, Alaşehir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Rize şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Samsun ilinde, Ondokuzmayıs ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Tekkeköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Samsun şehri, Terme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sinop şehrinde, Durağan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Trabzon şehri, Çarşıbaşı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ili, Of ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Zonguldak ilinde, Çaycuma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük